BIP KMPSP w Częstochowie

A A+ A++

Herb Państwowej Straży Pożarnej  Herb Miasta Częstochowa  Herb Powiatu Częstochowskiego

ul. Sikorskiego 82/94
42-202 Częstochowa

Napisz do nas na:
sekretariat@kmpsp.czest.pl

Zadzwoń do nas:
+48 34 361 55 21

27.05.2020 pożar warsztatu samochodowego

Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie przyjęło zgłoszenie na numer alarmowy 998 o treści "pożar warsztatu samochodowego" - Częstochowa ul. Żyzna.

Zastępy Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej zostały zadysponowane do w/w zdarzenia.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił, iż doszło do pożaru w warsztacie samochodowym, w obiekcie panuje silne zadymienie, brak osób poszkodowanych. Budynek o konstrukcji stalowej, wypełnienia z płyty warstwowej tzw. "Obornicka", o wymiarach dł.22m./szer.11m./wys.5m. dach kryty blachą trapezową, wewnątrz obiektu sufit podwieszany. Z uwagi na konstrukcję obiektu, pożar był ukryty w przestrzeni pomiędzy podwieszoną częścią sufitu, a dachem.

Na terenie zakładu przebywało czterech pracowników, którzy podjęli próbę ugaszenia pożaru za pomocą gaśnic GP6x ABC w ilości 4 stuk. Działania gaśnicze okazały się nieskuteczne. Pracownicy przed przybyciem zastępów straży pożarnej bezpiecznie opuścili halę warsztatu, odłączyli dopływ energii do budynku oraz podjęli działania związane z  przetransportowaniem butli z gazami technicznymi, które znajdowały się na zewnątrz obiektu w specjalnie do tego celu przeznaczonym otwartym magazynie - boksie, działania te były kontynuowane przez strażaków tuż po przybyciu na miejsce zdarzenia. Z magazynu wyniesiono w bezpieczne miejsce na terenie firmy 19 szt. butli z gazami technicznymi ( acetylen - 6 szt., tlen techniczny - 10 szt., mieszanina gazów argon/dwutlenek węgla - 3 szt. ) - usytuowanie butli w zewnętrznym magazynie oraz szybki ich transport w bezpieczne miejsce spowodowało, że nie były one narażone na oddziaływanie termiczne oraz bezpośrednio płomieni. Z części socjalnej, nie objętej pożarem wyniesiono również butle propan-butan 11kg. - 2 szt.

Działania zastępów polegały na:

- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
- podaniu trzech prądów wody w natarciu na źródło pożaru,
- ewakuacji mienia w postaci w/w butli z gazami technicznymi,
- częściowemu prowadzeniu prac rozbiórkowych konstrukcji budowlanej (części sufitu podwieszanego),
- oddymieniu i przewietrzeniu pomieszczeń,
- kontrolowaniu temperatury budynku przy pomocy kamery termowizyjnej FLIR,
- kontrolowaniu temperatury w/w butli przy pomocy kamery termowizyjnej FLIR - pomiary wykonywane podczas trwania akcji gaśniczej - temperatura nie odbiegała od warunków normalnych,
- wykonaniu pomiarów na obecność substancji niebezpiecznych detektorem wielogazowym Tetra 3 ( O2, CO, CH4, H2S ) - po ugaszeniu pożaru i przewietrzeniu pomieszczeń w obiekcie nie stwierdzono obecności substancji niebezpiecznych,

Licznik odwiedzin

Dzisiaj: 0
W tym tygodniu: 3
W tym miesiącu: 8
W tym roku: 187
Ogółem: 920