BIP KMPSP w Częstochowie

A A+ A++

Herb Państwowej Straży Pożarnej  Herb Miasta Częstochowa  Herb Powiatu Częstochowskiego

ul. Sikorskiego 82/94
42-202 Częstochowa

Napisz do nas na:
sekretariat@kmpsp.czest.pl

Zadzwoń do nas:
+48 34 361 55 21

Zastępy zostały zadysponowane do pożaru budynków gospodarczo - warsztatowych.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszy Kierujący Działaniem Ratowniczym zastał silnie rozwinięty pożar w jednym ze skrzydeł budynku gospodarczo - warsztatowego.
Do zdarzenia doszło w kompleksie budynków gospodarczo - warsztatowych zestawionych ze sobą w kształcie litery L.

Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu czterech prądów wody na źródło pożaru, jednego prądu wody na przyległy budynek, oddymieniu pomieszczeń, przeszukaniu pomieszczeń czy nie znajdują się w nich osoby postronne.


W kolejnej fazie działań dokładnie sprawdzono budynki kamerą termowizyjną.

Obecny na miejscu zdarzenia Inspektor Nadzoru Budowlanego wyłączył z użytkowania budynek w którym doszło do pożaru.

 

 

W dniu 02.09.2020 roku Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej  przyjęło około 8 rano przyjęło zgłoszenie "DK 46, 6 km, samochód uderzył w drzewo bokiem. Kierowca i dwie inne osoby ranne, dwoje pasażerów nieprzytomnych".

Po dojeździe na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania Kierujący Działaniem Ratowniczym stwierdził, iż samochód osobowy marki Renault Clio wypadł z drogi i uderzył prawym bokiem w drzewo. Pojazd odbił się od drzewa i został odrzucony na odległość około 15m od drogi DK-46 na znajdujące się w pobliżu pole. W pojeździe podróżowały trzy osoby. Przybyły na miejsce zdarzenia Zespół Ratownictwa Medycznego przejął osobę poszkodowaną kierującego pojazdem. Osoba została przebadana przez Zespół Ratownictwa Medycznego. Następnie został umożliwiony dostęp do pozostałych osób zakleszczonych w pojeździe. Osoby te zostały przekazane lekarzowi Pogotowia, który stwierdził zgon.


Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej polegały na:
- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
- wykonaniu dostępu do osób zakleszczonych w pojeździe za pomocą sprzętu hydraulicznego,
- kierowaniu ruchem wahadłowym,

Apelujemy o ostrożność !!!!!!

 

2 lipca 2020 roku o godzinie 13:49 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Częstochowie wpłynęło zgłoszenie o wypadku autokaru z samochodem ciężarowym, które miało miejsce na Drodze Krajowej nr 1 w miejscowości Bogusławice (pas jezdni w kierunku Warszawy).  

W chwili przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów stwierdzono, że w zdarzeniu biorą udział trzy pojazdy: dwie ciężarówki oraz autokar, którym podróżowało 28 cudzoziemców. Oba samochody ciężarowe objęte były pożarem – jeden, przewożący materiały sypkie, drugi, jak ustalono, przewożący materiały niebezpieczne. Dokumenty przewozowe materiałów uległy spaleniu, w trakcie dalszego rozpoznania ustalono że są to wyroby lakiernicze.

Kierowcy samochodów ciężarowych, jak i osoby podróżujące autokarem przebywały poza pojazdami. Ze względu na uszkodzenia kabiny autokaru oraz utrudniony dostęp, kierowca nadal pozostawał uwięziony w pojeździe.

W początkowej fazie, działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądów wody i piany w natarciu na palącą się cysternę oraz samochód ciężarowy z ładunkiem. Strażacy wykonali dostęp do poszkodowanego kierowcy autokaru, przy użyciu ciężkiego zestawu narzędzi hydraulicznych, a następnie przekazali go zespołowi ratownictwa medycznego. Jednocześnie przeprowadzono triage wszystkich osób będących uczestnikami zdarzenia i udzielono potrzebującym kwalifikowanej pierwszej pomocy. Strażacy rozstawili również namiot dla osób poszkodowanych, w którym mogli schronić się przed słońcem, odpocząć i być pod stałą opieką przybyłych służb ratowniczych.

W zdarzeniu udział brało 31 osób. W pierwszej fazie działań 10 osób zostało przewiezionych do szpitali w Częstochowie i Radomsku. Na miejsce zadysponowano również 4 śmigłowce LPR oraz  śmigłowiec wojskowy typu Mi – 17. Łącznie LPR przetransportował 3 osoby do szpitali w Opolu, Łodzi i Ostrowcu Świętokrzyskim.

Na miejsce zdarzenia przybyli: Wojewoda Śląski Pan Jarosław Wieczorek, Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Mirosław Synowiec, Wicestarosta powiatu częstochowskiego Pan Jan Miarzyński, p.o. Komendant Miejski PSP w Częstochowie st. kpt. Tomasz Bąk, Komendant Miejski Policji w Częstochowie insp. Dariusz Atłasik, wójt gminy Kruszyna Pani Jadwiga Zawadzka, prokurator, przedstawiciele Inspekcji Transportu Drogowego oraz zarządzania kryzysowego powiatu częstochowskiego.

W akcji ratowniczej brały udział 34 zastępy straży pożarnej (w tym 17 zastępów OSP), w sumie ponad 100 strażaków. Działania zakończono 3 lipca br. około godziny 02:20  przywracając przejezdność drogi krajowej  DK1.

 

Źródło: KW PSP Katowice

Foto: KM PSP Częstochowa

 

W dniu 06.08.2020 roku Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie przyjęło informacje o pożarze obiektu magazynowego w Koniecpolu - dawny zakład produkcyjny płyt pilśniowych.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił, iż pożarem objęte jest wnętrze oraz więźba dachowa budynku magazynowego o wymiarach dł. 120m szer. 25, wys. 5 m, konstrukcji murowanej z cegły, od strony południowej ocieplony płytą styropianową.


Działania Zastępów JOP polegały na:
- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
- przeprowadzeniu rozpoznania pod kątem COVID 19 - brak zagrożenia,
- przeprowadzeniu rozpoznania pod kątem osób poszkodowanych - brak osób,
- w pierwszej fazie, działania polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu na ognisko pożaru od strony południowej z wykorzystaniem ramp produkcyjnych oraz podaniu jednego prądu wody w natarciu z przejścia technologicznego od strony wschodniej. Po przybyciu kolejnych zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej podano jeden prąd piany ciężkiej z drabiny mechanicznej w natarciu na palącą się część dachu oraz jeden prąd wody w obronie od strony zachodniej i jeden prąd wody w obronie od strony wschodniej na budynek biurowy.

W trakcie prowadzonych działań ujawniono dwa nowe ogniska pożaru oddalone o ok. 200 m od miejsca prowadzonych działań ( płonące śmieci oraz pozostałości płyt porowatych).

Łącznie działania gaśnicze trwały ponad 20 godzin.

           

         Tuż przed godziną 9: 00 w dniu 23 czerwca 2020r. częstochowscy strażacy interweniowali w dość nietypowej sprawie. Przyjęte zgłoszenie dotyczyło konieczności udzielenia pomocy w ulokowaniu sowy w gnieździe zlokalizowanym na drzewie na wysokości około 10 metrów w Częstochowie przy ul. Iwaszkiewicza.

         Sówka została odnaleziona przez mieszkańców przy jednym z drzew, najprawdopodobniej wypadając podczas pierwszych prób latania. Przed ulokowaniem w gnieździe została przebadana przez lekarza weterynarii, który stwierdził, iż nic jej nie dolega i powinna wrócić do gniazda.

Zdjęcia wykonał asp. sztab Rafał Zięba