BIP KMPSP w Częstochowie

A A+ A++

Herb Państwowej Straży Pożarnej  Herb Miasta Częstochowa  Herb Powiatu Częstochowskiego

ul. Sikorskiego 82/94
42-202 Częstochowa

Napisz do nas na:
sekretariat@kmpsp.czest.pl

Zadzwoń do nas:
+48 34 361 55 21

Witamy w serwisie internetowym

Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej
w Częstochowie

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością strony. Znajdą tutaj Państwo informacje z zakresu działalności ratowniczo – gaśniczej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, ale nie tylko. Publikujemy tu również aktualności z Komendy, opis wybranych interwencji i wydarzeń, które mają miejsce na terenie naszego miasta, ciekawe i ważne porady, a także dane statystyczne, ostrzeżenia i inne informacje.

Dowiedz się więcej

Centralne Obchody Dnia Strażaka oraz 20-lecia PSP

12.05.2012

Centralne Obchody Dnia Strażaka oraz 20-lecia PSP

Dzień 12 maja 2012 r. był szczególny i historyczny dla całej Państwowej Straży Pożarnej i Częstochowy.

Pierwszy raz miasto to było gospodarzem centralnych obchodów Dnia Strażaka. Prestiż uroczystości podniósł dodatkowo fakt, iż w tym roku Państwowa Straż Pożarna obchodzi 20-lecie powstania.
Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji strażaków, która odprawiona została w kaplicy NMP na Jasnej Górze. Po mszy wszyscy zebrani mogli obejrzeć przemarsz alejami NMP z Jasnej Góry na plac dr W. Biegańskiego kompanii honorowych, pocztów sztandarowych oraz pododdziałów awansowanych i odznaczonych. Paradzie towarzyszyła orkiestra dęta OSP Mykanów. Dodatkową atrakcją była możliwość zobaczenia zabytkowych pojazdów pożarniczych z Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i porównania ich z najnowocześniejszym sprzętem PSP, który także towarzyszył paradzie.

O godz. 11.00 odbył się uroczysty apel na placu dr. W. Biegańskiego w centrum miasta.

Dzień 12 maja był dniem otwartym dla wszystkich chętnych którzy chcieli z bliska przyjrzeć się pracy strażaka, zobaczyć nowoczesny sprzęt niezbędny do ratowania życia, zdrowia ludzkiego, a także mienia. Tego dnia otwarto także budynek dydaktyczno-koszarowy Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie.

Po południu, zaproszeni goście spotkali się w auli szkolnej CS PSP, gdzie przedstawiono m.in. rys historyczny - kolejne etapy podczas tworzenia się Państwowej Straży Pożarnej, najważniejsze wydarzenia w rozwoju naszej formacji, spektakularne akcje ratowniczo-gaśnicze na przestrzeni ostatnich 20 lat, a także dokonano porównania PSP sprzed 20 lat i dziś.

Podczas uroczystości nie zabrakło wielu ciepłych słów i podziękowań dla twórców i współtwórców powstania PSP, osób, które na co dzień realizowały i realizują zadania wynikające z ustaw o ochronie przeciwpożarowej i o Państwowej Straży Pożarnej.
W uroczystościach wzięło udział wielu znakomitych gości, w tym m.in. wicemarszałek sejmu RP Eugeniusz Grzeszczak, wiceprezes Rady Ministrów, minister gospodarki, prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Waldemar Pawlak, parlamentarzyści na czele z przewodniczącym Senackiego Zespołu Strażaków, senatorem Zbigniewem Meresem, Komendant Główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz wraz z zastępcami, delegacje zagraniczne z Republiki Czeskiej, Estonii, Irlandii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji, Szkocji, Ukrainy, Węgier, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych województwa śląskiego, komendanci wojewódzcy i komendanci szkół PSP, władze Związku OSP RP oraz przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w naszym kraju na czele z gen. bryg. Markiem Borkowskim, zastępcą komendanta głównego Straży Granicznej.
 GALERIA

Licznik odwiedzin

Dzisiaj: 0
W tym tygodniu: 0
W tym miesiącu: 10
W tym roku: 169
Ogółem: 1505